Back to Top

Jaki album ślubny wybrać?

album ślubnyAlbumy ślubne są wspaniałą pamiątką na długie lata. Będziemy do nich wracać, pokazywać znajomym i rodzinie dzieląc się z nimi wspomnieniami z tego wyjątkowego dnia.

Wybór spośród kilku tysięcy modeli nie będzie łatwy, ale spróbujemy pomóc. Musimy tylko podjąć kilka decyzji a wybór będzie łatwy.

Pierwsza decyzja - jaki rodzaj albumu chcemy?

Czy ma to być album tradycyjny na wklejane zdjęcia, czy album kieszeniowy a może samoprzylepny?

album ślubny klasycznyMy polecamy albumy klasyczne (czyli tradycyjne) ponieważ są najbardziej efektowne. Zdjęcia wyglądają w nich wyjątkowo i odświętnie.

Pamiętajmy tylko o kilku zasadach:

 • czarna karta podkreśli wszystkie ciemne punkty na zdjęciu. Jeśli nasz kościół albo sala były ciemne to lepiej wybrać jasną kartę, która je rozjaśni,
 • jeśli mamy zdjęcia w białej ramce to czarna karta będzie idealna. Zdjęcia w ramce będą dobrze wyglądać także na kremowej karcie,
 • jeśli chcemy aby nasze zdjęcia nabrały ciepłego wyrazu to wybierzmy kremową kartę,
 • jeśli chcemy podkreślić jakieś zdjęcia zróbmy powiększenie (15x21) i umieśmy je na stronie jako jedyne,
 • nie wkładajmy za dużo zdjęć na jednej stronie, producenci podają maksymalną ilość zdjęć jaka się zmieści na stronie, ale to oznacza, że zdjęcia będą tuż koło siebie i będą walczyć o uwagę oglądającego,
 • sprawdźmy wielkość karty (a nie tylko samego albumu), może się okazać, że nasze zdjęcia nie zmieszczą się w albumie (np. w poziomie) albo będą blisko krawędzi.


Albumy kieszeniowe
mają sporo ograniczeń, można w nich umieścić zdjęcia tylko w jednym formacie i tylko w poziomie więc oglądanie zdjęć pionowych jest utrudnione.
Dodatkowo wybór albumów na zdjęcia wielkości 13x18 czy 15x21 jest ograniczony.
Jeśli się jednak zdecydujemy na taki album pamiętajmy, żeby wybrać album:

 • z papierowymi kartami. Część albumów kieszeniowych ma miękkie, przeźroczyste karty wykonane z tworzywa. W takich albumach nie można dokonać wpisu a same albumy wyglądają mniej elegancko niż te z papierowymi kartami,
 • z możliwością opisu. Opis można wykonać na karcie obok zdjęć albo wsunąć kartę między zdjęcia (kartki dołączane są do albumów),
 •  szyty. Co prawda trwałość albumów zgrzewanych i szytych jest taka sama, ale szyte wyglądają dużo lepiej.

Albumy pod folię są kompromisem między albumem kieszeniowym i pod folię.
Czym się kierować przy wyborze albumu samoprzylepnego? Wg Nas:

 • sposobem mocowania kart w albumie. Polecamy albumy szyte czyli z kartami wszytymi w grzbiet album. W tańszych albumach zdjęcia mocowane są na plastikowych spiralach i metalowych segregatorach. Wygląda to mało elegancko.
 •  wielkością karty. Większość albumów na 20, 40 i 60 stron ma szerokość karty mniejszą niż 20cm więc nie zmieści się w nich zdjęcia 15x21 w poziomie.

 • okładką. Albumy pokryte skórą ekologiczną będą na pewno bardziej trwałe od albumów pokrytych ozdobnych papierem introligatorskim. O albumy materiałowe trzeba będzie bardziej dbać, np. kupić do nich pudełko.


Druga decyzja - jaka okładka?

Klasyczna, skórzana czy materiałowa a może praktyczna czyli z kartonu laminowanego?

Trudno zdecydować, która jest najładniejsza więc zajmiemy się stroną praktyczną:

 • albumy pokryte skóra ekologiczną lub naturalną są w wersji matowej lub błyszczącej. Takie albumy na zdjęcia są bardzo praktyczne ponieważ można z nich dość łatwo usunąć zabrudzenia (np. gumką do mazania lub wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem),
 •  albumy z materiałową okładką są bardzo atrakcyjne, ale nieco mniej praktyczne. Do ich czyszczenia polecamy gumkę chlebową. Wyjątkiem są albumy pokryte specjalną warstwą (np. album Ti Amo), która je zabezpiecza i chroni,
 • albumy z laminowanego kartonu są pokryte specjalną warstwą, która je chroni. Takie albumy są bardzo ładne, mogą być kolorowe, czarno-białe. Ogranicza je tylko pomysłowość grafika.

Ostatnia, trzecia decyzja - jakie zdjęcia wywołać?

My polecamy zdjęcia nieco większe niż standardowe więc zdjęcia w formacie 13x18 lub 15x21.
Zdjęcia wielkości 10x15 są małe, wydają się zbyt zwyczajne jak na zdjęcia ślubne:)
A co ze zdjęciami wielkości A4? Takie zdjęcia są bardo duże i same w sobie ciężkie. Album dla takich zdjęć musi być duży (co najmniej 36cm na 36cm), solidny, z bardzo grubymi kartami, które uniosą take duże zdjęcia. Album będzie bardzo duży, ciężki i niewygodny w oglądaniu. Można powiększyć pojedyncze zdjęcia do takiego rozmiaru, ale odradzamy robienie albumu z samymi dużymi zdjęciami.

Można się jeszcze zastanowić nad tym czy wybrać zdjęcia błyszczące czy matowe.
To raczej kwestia gustu, ale na błyszczących zdjęciach wyraźnie widać odciski palców. Z drugiej strony zdjęcia błyszczące wydają się bardziej kontrastowe i ostre.

A co z białą ramką? Tu sprawa jest jasna: ramkę wybierzmy wtedy gdy wybieramy album tradycyjny z kremową lub czarną kartą. Pamiętajmy, że ramka rozjaśni nam zdjęcia.

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Państwu wybór albumu ślubnego.
Jeśli macie jakieś pytania albo wątpliwości pozostajemy do Waszej dyspozycji:
tel.: (12) 680 55 90 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17),
e-mail: biuro@fotokoszyk.pl.