Ostatnio dodane produkty

Nie masz produktów w koszyku

Menu

Księga weselna (inaczej także nazywana księgą gości), jeszcze do niedawna pełniła funkcję weselnego pamiętnika. Podczas przyjęcia weselnego krążyła wśród gości, a oni wpisywali się – pisząc życzenia, bądź dedykacje, które miały być pamiątką już na zawsze. Karty zszyte w księgę nie mogły wypaść i się zawieruszyć.
Tak było do tej pory, ale jak wiadomo, czas płynie, a zwyczaje ewoluują.
Obecnie księga gości to znacznie więcej. Staje się pisanym i układanym na gorąco albumem, który państwo młodzi tworzą razem ze swoimi gośćmi. Coraz modniejsze staje się wręczanie gościom polaroidu albo wynajęcie tzw. fotobudki i robienie wspólnych zdjęć. Potem każdy wkleja swoje zdjęcie i dopisuje życzenia.
Jak wybrać księgę gości, która będzie ciekawą pamiątką pięknych chwil?

Jeśli planujemy tylko tradycyjne wpisy, to najlepiej sprawdzają się klasyczne tomiki, czyli niewielkie książeczki w formie notesów takie jak np. Księga gości weselnych Celia:
ksiega gości weselnych

Jeśli jednak chcielibyśmy także wklejać do księgi gości zdjęcia, lepiej wybrać album fotograficzny.

Dlaczego?
Z trzech powodów:
1. albumy mają pergaminy, które ochronią zdjęcia.
2. albumy mają tzw. dystanse, czyli krótkie przekładki umieszczone tuż przy grzbiecie, które spowodują, że po wklejeniu zdjęć, kartki będą równo się układały. Jeśli wkleimy zdjęcia do zwykłej księgi gości, to ta zrobi się pękata, a tego może nie wytrzymać grzbiet, pękając zniszczy nam pamiątkę.
3. albumy mają grube karty, które nie będą się uginać pod zdjęciem

Jaki album wybrać na księgę gości? Warto to dopasować do własnych warunków, wymagań i gustu. O czym trzeba pamiętać wybierając?
- ilość stron - zależy od ilości gości. Zazwyczaj wystarcza album 40 (przy małym weselu) lub 60 stronicowy (przy większym).
- wielkość albumu – najwygodniejszy jest album niezbyt duży, może być już taki w formacie 25cm na 25cm (tutaj jednak nie wiele modeli jest do wyboru) lub prostokątny 25cm na 30cm (znacznie większy wybór na rynku). Większy album będzie nieporęczny.
- kolor kart - oczywiście zależy od gustu, przy ciemnej karcie należy jednak pamiętać o kupieniu srebrnych lub złotych długopisów żelowych (innych nie będzie widać), przy jasnej kolor długopisów jest dowolny.
- okładka - tutaj także kierować należy się swoim gustem, można ją dopasować do okładki wybieranego przez nas albumu, dzięki czemu stworzą pamiątkowy komplet.
                  - jeśli wybierzemy księgę z okienkiem na okładce, możemy umieścić w nim swoje zdjęcie lub imiona.
- kolekcja - część albumów możemy kupić w wielu rozmiarach więc jeśli z tej samej kolekcji wybierzemy album ślubny to będziemy mieć piękny, pamiątkowy komplet.

Przygotowując księgę gości warto pamiętać o detalach, które nadadzą jej odpowiedni klimat tj. o ozdobieniu pierwszej karty, wpisaniu daty ślubu, imion, miejsca wesela, ulubionej sentencji jako motta. Można to zrobić ręcznie, albo - co jest częściej spotykane - nadrukować na ozdobnym papierze, a potem przykleić w odpowiednim miejscu.
Dobrze przygotowana księga będzie zachęcała do wpisywania się, a wypełniona stanowić będzie pamiątkę kompletną i od początku do końca reprezentacyjną. Po taki album chętnie będziemy sięgać, by przywołać wspomnienia lub, by się pochwalić znajomym.